Anasayfa | Dini Bilgiler| Huşu Nedir?

Namaz söz konusu olduğunda iyi bilinmesi gereken kavramlardan biri huşu‘dur. Namaz kılanların bu kavramı anlamını bilerek böylece akıllarında tutması gerekir. Çünkü bunu bir başka kelime ile anlatabilmek zordur.

Huşu, yüce bir mabudun huzurunda olduğu bilinci ile kulun saygılı, boynu bükük, başı eğik ve kalbi ve kalıbıyla mütevazi bir halde bulunmasıdır.

Huşu’nun yeri kalptir. Kalpte huşu olmaz da sadece dış organlarda yapmacık bir boynu büküklük bulunursa bu riya ve münafıklık alameti olabilir. Ama asıl bulunması gereken yer olan kalpte bulunur da dış organlara da yansırsa bu güzeldir. O zaman kalptekine hudu, dış organlardakine huşu da denir.

Allah (cc) huşu ile namaz kılan erkek ve kadın kullarını över, onların çok büyük mükafatlar hazırladığını söyler. Namazın ve sabır göstermenin zor bir iş olduğunu, bunu ancak huşu gösterenlerin başarabileceğini bildirir.

Efendimiz (sa), bu ümmetin ilk kaybedeceği vasfı, huşu’dur der. Ve buyurur ki:

Allah beş vakit namazı farz kılmıştır. Kim güzel bir abdest alarak onları vaktinde kılarsa, rukülarını ve huşularını tam yaparsa, Allah’ın onu bağışlayacağı sözü vardır. Böyle yapmayana Allah’ın bir sözü yoktur; dilerse bağışlar, dilerse azap eder”.

Namazı huşu ile kılmak da başlı başına bir ibadettir. Bunun için namaza dururken bütün dünya gailerini bir tarafa atmalı ve namaz da asla dünya işlerini düşünmemelidir.

İşte bu özellikleri taşıyan bir namaz dosdoğru bir namazdır.

Ancak bunun da kademeleri vardır. Namazını dosdoğru kılan bir insan bunda sabır ve sebat gösterdikçe manen yükselir, namazda ki hissedişleri artar, duyguları gelişir, hassaslaşır ve nihayet öyle bir noktaya ulaşır ki, Allah’la adeta burun buruna gelir, onu görür gibi hisseder, titrer ve ürperir. Namazın dışında ki hiç bir şeyi duymaz hale gelir. Dünya meşgalelerinden sıkıldıkça namaza sığınır.

Tıpkı efendimizin sıkıntılı anlarında Hz. Bilal’a dediği gibi..

Bilal, bizi biraz ferahlatıversen!”.

Yani, ezan oku da namaz kılalım ve bu dünya sıkıntılarından kurtulalım.

O halde dosdoğru namazın meyvesini verebilmesi için sabır ve sebat da gerekir.

Böyle bir namaz, kişinin miracı olur. Miraç, manevi yükseltici demektir. İnsan yükseltir ve Allah’a yaklaştırır. Nihayet insan; Allah ile görür, Allah ile işitir, Allah ile konuşur.. hale gelebilir..

Ve kulun Allah’a en yakın olduğu an, secdede olduğu andır. Efendimiz öyle buyuruyor.

Secde konusunda İbn Kayyim der ki;

”Secde namazın sırrı ve en büyük ruknüdür. Her bir rekatın tamamlayıcısı secdedir. Ondan önceki eylemler ise secdenin öncülleridirler. Bu açıdan secde haccın farz olan ziyaret tavafına benzer. O da haccın özüdür, asıl hedefidir ve Beytullah’ı ziyaretin maksadıdır. Ondan önce ki hac fiilleri de hep onun öncülleri durumundadır. Bu sebeple kulun Allah’a en yakın olduğu an secde anıdır. Bu sebeple Allah (cc) kendi özel kullarını secde edenler diye vasıflamıştır. Secdenin sağlıkla ilgili faydaları da inkar edilemez. Tabipler derler ki, secde kan basıncını azaltır. Secde uzadıkça bu fayda devam eder..”

Bir önceki "" yazımızı okuyun

BENZER YAZILAR

Kelime-i Tevhid Ne Demektir

İslam dininin temelini, ''LA İLAHE İLLALLAH'' sözünün manası oluşturur. La İlahe İllallah Ne Demektir ? Bu söz basit olarak ele alınırsa:
OKUMAYA DEVAM ET

Namazın Önemi

İslam'da imandan sonra namazdan daha önemli bir ibadet yoktur. Nitekim bazen hasta ya da yolcu, oruç tutmayabilir, sonra kaza eder. Haccı sadece ona yol bulabilenler yapar. Zekatı zengi
OKUMAYA DEVAM ET

Namaz ve Spor

Günümüzde doktorlar herkesin günde iki, üç kilometre yol yürümesi gerektiğini söyler. Oysa hareket yapmaktan başka hiç bir amacı olmayan bu yürüyüşü müminler, her adımına en az bir sevap alıp ibadet olarak da yapabilirler. OKUMAYA DEVAM ET

Yorumlarınız yönetici onayından sonra yayınlanacaktır.

>